V šolskem letu 2006/07 se je Gimnazija Litija pridružila mreži slovenskih ekošol. Uresničiti je bilo potrebno sedem korakov na poti do ekozastave, ki je znak visoke okoljske zavesti vseh dijakov in zaposlenih na šoli.
Ti koraki so bili:

1. Ustanovitev ekoprogramskega sveta šole.
2. Pregled okolja in proučevanje vplivov šolskega okolja na delovanje kraja, v katerem šola deluje.
3. Načrtovanje kratkoročnih in dolgoročnih ciljev ter spremljanje le-teh.
4. Ovrednotenje oz. evalvacija predvsem kratkoročnih ciljev ob koncu šolskega leta in stalno spremljanje dolgoročnih ciljev.
5. Priprava izvedbe tematskih sklopov za delo v šoli in izven nje.
6. Informiranje in osveščanje.
7. Podpis ekolistine.

Ekolistina je izjava o ekološkem poslanstvu šole, za delovanje ekošole s partnerji v projektu in nacionalno koordinacijo.
Podpisali smo jo 23. oktobra 2007 v okviru prireditev ob deseti obletnici Gimnazije Litija. Podpisniki so ravnateljica Vida Poglajen, župan Litije Franci Rokavec, predstavnica lokalne skupnosti Marta Peršin, predstavnica ekošole Nada Pavšer, profesorici Jasmina Rome in Helena Lazar ter predstavnik dijakov Boris Grabnar.

10. maja 2008 smo v parku Tivoli prvič prejeli najvišje priznanje – ekozastavo. Naša naloga je, da ekozastavo vsako leto na novo potrdimo.